Práce na projektové dokumentaci k Sionskému kostelíku směřuje ke svému závěru. „Výkresová část je hotová, zbývá již textová část. Do léta by měla být projektová dokumentace kompletní,“ uvedl architekt Vít Mlázovský, který projekt zpracovává.  Jakmile bude dokumentace hotová, může se požádat o stavební povolení a následně vypsat výběrové řízení pro firmy, které se budou na opravách podílet.

Největší problémy kostelu způsobuje vlhkost. „Krokem číslo jedna izolace a odvedení vody, která teče ze střech do země a stěny kostela ji nasávají. Poté by měla udělat nová fasáda a při té příležitosti vyměnit okna a udělat dvoje nové dveře. Součástí hlavního vchodu by byla také mříž,“ uvedl Mlázovský. Díky mříži by kostel mohl být otevřený od jara do brzkého podzimu. Turisté by si ho mohli prohlédnout, aniž by se dostali dovnitř, ale hlavně by se mohlo větrat a vzduch přirozeně cirkulovat. „Náklady na opravy se odhadují na částku 2,5 miliónu korun. Záleží nyní na tom, zda se podaří vybrat prostřednictvím veřejné sbírky dostatek peněz. Projekt jsem připravil tak, že je možné některé opravy redukovat. Tedy odsunout je na pozdější dobu, až se sežene dostatek peněz,“ uvedl architekt Mlázovský.

Peníze jsou ovšem alfou a omegou celé akce. Na transparentním účtu se nachází nyní 39 642 korun. Spolek Sionský kostelík se snaží oslovit podnikatele v regionu se žádostí o dar na transparentní účet, který by pomohl získat potřebnou částku. Snahu o získání dotací z Evropské unie ale architekt Mlázovský nevidí příliš nadějně. Největší překážkou je ohromná byrokracie, která je se žádostí o finance spojená a také přísné kontroly. „Obávám se, že na zpracování žádosti by se musel najmout odborník. Ten by musel fungovat po celou dobu rekonstrukce, aby se dostatečně kvalitně zpracovával průběh oprav, vyúčtování a byl k dispozici i pro přísné kontroly. Tento odborník by se musel platit a jen by se zvyšovaly náklady,“ dodal.

Blíží se Velikonoce, pro křesťany nejvýznamnější svátek spojený se vzkříšením Ježíše Krista. V dobách předkřeťanských bylo základní podstatou této doby vítání přicházejícího jara, nového vegetačního období, v přeneseném slova smyslu vítězství života nad smrtí. Pomozte prosím vzkřísit k životu i malý Sionský kostelík, když přispějete na jeho opravu prostřednictvím transparentního účtu.

č. učtu: 115-5730410207/0100 – Komerční banka

Kategorie: Aktuality

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..