Přiblížit se křesťanství, seznámit se s liturgickými prostory a poznat historii je cíl celorepublikové akce s názvem Noc kostelů. Díky ní se se otevírají dveře mnoha památek, které zůstávají veřejnosti nepřístupné. To je také případ kostela svatého Ondřeje v Chlístovicích na Kutnohorsku, který je znám také pod názvem Sionský kostelík. Zájemci si ho mohou prohlédnout v pátek 12. Června od 18.00. Provázet je bude pan Ryšánek ze sdružení Roháčův Sion a členové spolku Sionský kostelík, kteří se prostřednictvím veřejné sbírky snaží sehnat peníze na jeho opravu.

 

Kostel vznikl díky nejvyššímu zemskému sudímu Ondřeji z Dubé v roce 1402. Po architektonické stránce je to jednolodní kostel s polygonálním kněžištěm a věží s dřevěným zvonovým patrem. Současnou podobu získala stavba v 18. století barokní přestavbou za pánů z Oštejna.

Věž kostela se dochovala v původní podobě i s trámovím a je jediným svědkem bojů o hrad Sion. Ve věži je zvon o průměru 106 cm od zvonaře Ptáčka z Kutné Hory z roku 1509. 

Podle pověsti v místech, kde stojí kostel, nechal Ondřej z Dubé rozsypat hlínu z hory Sion u Jeruzaléma. Celé údolí s kostelíkem a dnes s bývalým mlýnem se pak nazývalo Na Sioně.

Program Noci kostelů pro rok 2020 naleznete ZDE


Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..